Jak vypěstovat pravý český česnek

26. duben 2018

Česnek, navíc ten pravý český je na pultech obchodů čím dál dražší. Proč si tedy nezkusit vypěstovat vlastní? Sadbový česnek pořídíte za slušnou cenu, samotné pěstování také není náročné a navíc sklízení zeleniny z vlastní zahrádky se téměř nic nevyrovná. Tak se pojďme podívat, jak na to.

Jak vypěstovat pravý český česnekJak vypěstovat pravý český česnek

Proč byste měli pěstovat česnek

Česnek na pultech obchodů je většinou dovážen z Číny a ten se chutí zdaleka nevyrovná našemu českému česneku. Navíc je česnek velmi chutný a opravdu zdravý, například zlepšuje imunitu proti virům a bakteriím, zlepšuje trávení, reguluje krevní oběh a také zmírňuje příznaky nachlazení nebo tlumí bolesti v krku. Zkrátka každý by měl do svého jídelníčku česnek pravidelně zařadit. A pokud si ho sami vypěstujete, nebudete mít o něj nouzi, když bude potřeba.

V jakých podmínkách můžete česnek pěstovat

Ideální doba pro výsadbu je v zimě, nic ale nezkazíte ani na jaře, tedy v březnu, případně v dubnu - to pak budete sklízet na podzim. Základem je dodržení několika zásad a správných postupů pro pěstování česneku. Ze všeho nejdůležitější je vybrat správné místo, tedy slunné místo s dostatečně prohnojenou písčitohlinitou a hlinitou půdou. Půda zároveň nesmí být moc suchá. Máte takové místo na zahradě? Tak pojďme na to.

Jak na to

Pro zasazení budete potřebovat připravenou zeminu, sadbový česnek, rýč a hnojivo. Ze všeho nejdříve si připravte půdu. Jak jsme výše uvedli, ta by měla být dostatečně prohnojená. Musí totiž obsahovat dostatek humusu a vápníku. Dejte si však pozor na přehnojení dusíkem či organickými hnojivy. Hnojení zeminy proveďte již před vysazením. Po vysazení už není třeba, abyste půdu dohnojovali, to spíše jen výjimečně.

Jdeme na samotnou výsadbu. Stroužky sázejte do přibližné hloubky 6 centimetrů. Nechávejte mezeru mezi jednotlivými stroužky alespoň 10 centimetrů. Po výsadbě zeminu zalijte, půda totiž nesmí být suchá. Se zaléváním to však nemusíte přehánět. Odstraňte případný plevel, který se při pěstování může v okolí objevit. A pak už vám nezbývá než čas od času zalévat a čekat do podzimu na sklizeň.

Zvládne to každý

Pěstování česneku patří mezi oblíbené činnosti i začínajících zahrádkářů. Můžete do výsadby zapojit i vaše děti. Není to totiž ani finančně ani časově náročné. Buďte však při pěstování trpěliví. Přinese vám to pak zaručeně skvělý výsledek.