Co vzít s sebou, když jedete kempovat

20. srpen 2018

Kempování má své kouzlo i v době obrovské konkurence v podobě all inclusive dovolených za akční ceny. Pokud patříte mezi tu část lidí, která oproti celotýdennímu válení na pláži raději zažije nějaké dobrodružství, pak se vám pár našich tipů bude hodit. Chystáte se letos vyrazit na dovolenou na vlastní pěst nebo už jste byli? Podívejte se s námi na to, co by vám s sebou na kempování jistě nemělo chybět nebo na co jste třeba zapomněli.

Co vzít s sebou, když jedete kempovatCo vzít s sebou, když jedete kempovat

Kempování už není, co bývalo

Dnes už není kempování stanování v divoké přírodě a rozdělávání ohně víceméně možné. Na kempování jsou již většinou u nás a hlavně zahraničí vyhrazeny kempy a mimo ně je kempování zakázáno. Pokud se i tak pokusíte kempovat mimo kempy, riskujete opravdu tučnou pokutu.

Kempování v kempech má spoustu výhod, sprchy, záchody, elektrická energie, kiosek, restaurace, přístup k vodě a další možnosti, které byste pouze v přírodě asi jen tak nenašli. Přesto s sebou potřebujete mít nezbytnou výbavu, bez které se neobejdete.

Základní kempovací výbava

Do základní výbavy pro kempování patří jistě stan, karimatky a rozkládací židličky, případně stolek. Každý správný kemper má u sebe nůž. Bonusem je, pokud je váš nožík vybaven i otvírákem na víno a pivo.

Samostatnou kategorií je příprava jídla. Budete potřebovat přenosný plynový hořák a náhradní kartuši, dále ešus, příbor či nějaké hrníčky. Může se vám hodit i jednorázové nádobí. Abyste nemuseli řešit případné ohniště na grilování, můžete si s sebou zabalit přenosný jednorázový gril.

Některé základní potraviny si můžete přibalit s sebou, abyste je nemuseli shánět na místě. K snídaním a svačinám si můžete připravovat instantní kaše a dnes si bez problému zakoupíte plnohodnotné instantní jídlo, které je svým způsobem i zdravé. Dále se vám neztratí základní suroviny, jako je rýže, těstoviny, luštěniny, zelenina v konzervách apod.

Oblečení

Jasně, asi nikdo z vás nepojede nahý, nicméně je potřeba se vyvarovat přibalení zbytečného oblečení a naopak zapomenutí toho potřebného. Tričko na každý den rozhodně potřebovat nebudete. Zato se vám například i v Chorvatsku bude hodit mikina. Neměli byste zapomenout na pláštěnku či šusťákovou bundu. A co se týče bot, zvolte podle terénu, kam se chystáte. Kromě vycházkové obuvi myslete i například na pantofle. Věřte, že se vám při každém vylézání ze stanu nebude chtít obouvat do bot. Nezapomeňte na dostatek spodního prádla a také na pokrývku hlavy, která vás ochrání před sluncem.

Množství oblečení uzpůsobte době kempování. Nemusíte to přehánět s počty jednotlivých kusů. Například tričko i spodní prádlo si můžete kdykoliv přeprat a usušit.

Věci a doplňky

Z doplňků by vám jistě neměly chybět sluneční brýle, mobilní telefon s nabíječkou (i do auta) případně adaptérem na jiné zástrčky, než máme v ČR, dále powerbanka pro dobití telefonu mimo zdroj elektrické energie. Jistě se vám neztratí igelitové sáčky, papír, propiska a samozřejmě hygienické potřeby včetně toaletního papíru. Jistě nezapomeňte na láhev (ideálně i další zásobu vody) pro pití s sebou a batoh na výlety.

Pro bezpečný pohyb a přehled v noci a večer doporučujeme mít malou baterku a třeba i čelovku. Mít obě ruce volné při hledání ve stanu se vyplatí. Na vymáchané prádlo a ručníky budete potřebovat kus šňůry, na které to vše usušíte.

Nedílnou součástí vaší výbavy by měla být lékárnička. Můžete vzít nějakou autolékárničku, ale doplňte ji o základní léky na bolesti hlavy, průjmy, nachlazení apod. Bude se vám taktéž hodit repelent.

V každém případě nezapomeňte na doklady (i v rámci kempování v ČR) a na kartičku pojištěnce.

Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Dejte nám vědět a my to přidáme do našeho seznamu.