Jak a čím zastřešit pergolu na zahradě

5. červen 2018

 

Jak a čím zastřešit pergolu na zahraděJak a čím zastřešit pergolu na zahradě

Vadí vám přílišné sluneční záření skrze nezastřešenou pergolu? Chystáte se ji zastřešit, abyste nemuseli na zahradě sedět celý den pod přímým slunečním zářením? Pak jste na správném místě, protože my jsme se vám rozhodli poradit, jak a čím pergolu zastřešíte svépomocí. Přečtěte si náš jednoduchý návod.

V létě bez střechy přes poledne nevydržíte

Máte na zahradě vybudovanou pergolu pro zejména letní posezení? Pergoly se totiž často budují nezastřešené a slouží jen jako stínidlo. Co když vám ale už to lehké stínění nestačí a chtěli byste si užít během posezení stínu více a méně slunečního záření? Bez zastřešení pergoly přes horká letní poledne na zahradě jen tak nevydržíte.

Poptávat firmu na zastřešení pergoly není nutné, zvládnete to totiž sami, respektive s pomocí někoho z rodiny, přátel či sousedů. Ušetříte náklady a navíc se můžete doma předvést, že něco dokážete.

Jakou zvolit krytinu

Nejvhodnějším materiálem pro zastřešování venkovních staveb, jako jsou pergoly, terasy, přístřešky na auto a další, jsou polykarbonátové desky. Ochrání vás před přímým slunečním zářením a navíc propouští světlo. Při záření přes polykarbonátové desky dojde totiž k rozptýlení světla, které tak nebude skrz desky procházet přímo, světlo bude měkčí a tím pádem i daleko příjemnější. Kvalitní desky pak zachycují i UV záření, takže mají i ochrannou funkci.

Zároveň jsou velmi odolné, takže si na ně nepřijdou například ani kroupy. Nemusíte se spokojit pouze s průhlednou variantou, vyrábí se totiž různá barevná a dokonce i povrchová provedení. Navíc instalace těchto desek zároveň není nijak náročná. A to nám hraje rovnou do karet.

Co dalšího budete potřebovat

Kromě samotných desek budete potřebovat ještě nalakované dřevěné hranoly jako podklad pro uchycení desek, montážní lepidlo, dále elektrickou či ruční pilu a nakonec vruty s ochranou čepičkou.

Ve dvou až třech lidech zvládnete zastřešit pergolu i za jedno odpoledne. Cenově se pak může zastřešení pohybovat od 2 do 5 000 Kč. Závisí totiž na velikosti vaší pergoly a tedy množství materiálu, který budete potřebovat, a také na tom, zda již máte k dispozici veškeré nářadí. Samotné desky seženete od cca 200 Kč za metr.

Jak postupovat

Nejdříve si připravte podklad pro uchycení desek. K tomu budete potřebovat dřevěné hranoly, které nejprve zbruste a nalakujte. Hranoly připevněte k pergole pomocí montážního lepidla.

Jakmile budete mít hotový podklad, zaměřte si desky. Rozložte desky na podklad, a poté si načrtněte čáry, kde provedete řez. Následně označené desky sejměte a pomocí pily odřízněte nepotřebné části, abyste získali ideální rozměr.

Nakonec desky znovu rozložte vraťte na podklad a pomocí vrtačky a vrutů s ochrannou čepičkou připevněte desky k hranolům. Čepičky jsou na vrutech proto, aby skrz střechu neprotékala voda, když byste si užívali posezení pod pergolou i při dešti.

Máte i další tipy k zastřešování pergol? Nebo i jiné materiály, které by se mohly hodit? Podělte se o ně s námi v komentářích na Facebooku.