šablona_titulní_foto

JAK SPRÁVNĚ PRÁT PRÁDLO?

Děsí vás hromady špinavého prádla a odkládáte praní na poslední chvíli? Bojíte se, že Vaše oblečení ztratí barvu nebo tvar? Představujeme Vám užitečné tipy a triky pro správné praní, které Vám usnadní péči o Vaše prádlo.

Základní pravidla praní

1. Zkontrolujte štítky na oděvech
Každý kousek oblečení má na vnitřním štítku uvedeny pokyny pro praní, sušení a žehlení. Dodržováním těchto pokynů předejdete nepříjemným překvapením, jako je blednutí barev, změna tvaru nebo poškození materiálu.

2. Správné třídění prádla
Než začnete prát, roztřiďte prádlo podle barev a materiálů. Světlé, barevné a tmavé prádlo perte odděleně. Tmavé barvy zahrnují černou, šedou, tmavě modrou a tmavě fialovou, zatímco světlé zahrnují bílou, světle růžovou, světle žlutou a béžovou. Zvláštní pozornost věnujte ručníkům, ložnímu prádlu, sportovnímu oblečení, džínovým kouskům, spodnímu prádlu a jemným látkám, jako hedvábí nebo krajka. Před praním vyprázdněte kapsy a zapněte zipy. Oblečení otočte naruby, aby se lépe chránilo.

3. Použití sáčků na praní jemného prádla
Pokud máte jen pár kousků jemného prádla, použijte sáčky na praní, které chrání Vaše oblečení před poškozením i při praní s ostatním prádlem. Sáčky jsou dostupné v různých velikostech a můžete je bez obav vložit do pračky s jiným oblečením.

Praní specifických typů oblečení

Sportovní oblečení
Sportovní oděvy potřebují zvláštní péči. Používejte speciální prací gely určené pro sportovní oblečení, které chrání funkční vlastnosti materiálů. Nikdy nepřidávejte aviváž, protože by mohla poškodit vlastnosti sportovního textilu. Sportovní oblečení perte na maximálně 30° C a nechte volně uschnout       na sušáku.

Výběr pracího prostředku
Používejte specifické prací prostředky pro různé typy textilií. Prací prášek na bílé prádlo obsahuje bělicí složky, které mohou poškodit barevné a tmavé oblečení. Na barevné prádlo používejte prostředky určené pro zachování barev, a na tmavé prádlo speciální přípravky proti blednutí. Svetry a jemné prádlo perte v prostředcích určených na vlnu a jemné látky, aby zůstaly měkké a nadýchané.

Prací prášek vs. gel
Prací gely se lépe rozpouštějí při nižších teplotách a jsou vhodné pro ruční praní. Práškové prací prostředky jsou efektivní při vysokých teplotách a pro silně zašpiněné prádlo. Prací gely jsou často dostupné i ve formě kapslí, které usnadňují dávkování.

Dávkování pracího prostředku
Obecně platí, že na jedno praní použijete jedno plné víčko pracího gelu nebo jednu odměrku pracího prášku. Dávkování se však může lišit podle množství prádla a stupně zašpinění. Vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu pracího prostředku.

Použití aviváže
Pokud chcete, aby vaše prádlo bylo extra jemné a voňavé, použijte aviváž. Aviváž však nikdy nepoužívejte na sportovní a funkční oblečení, protože by mohlo ztratit své speciální vlastnosti.

Správná teplota praní
Při praní triček, košil a běžného barevného prádla stačí teplota 30° C. Vyšší teploty mohou způsobit srážení nebo ztrátu barev. Ručníky, utěrky, kapesníky a ložní prádlo perte na 60° C. Nezapomeňte,         že pračka by neměla být přeplněná – naplněná by měla být maximálně do tří čtvrtin objemu bubnu.

Sušení prádla
Po vyprání oblečení jemně protřepte a pověste na sušák. Pokud používáte sušičku, zkontrolujte štítky na oblečení, zda je sušení v sušičce povoleno. Některé materiály se mohou v sušičce poškodit a je lepší je nechat uschnout volně.

Sdílejte
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email