Jak zazimovat zahradní jezírko

18. září 2018

Máte-li na své zahrádce jezírko, budete se muset připravit na jeho zazimování. Abyste mohli jezírko bezpečně zazimovat a na jaře se opět kochat jeho krásou, musíte se zaměřit na hned na několik věcí. Představíme vám obecný postup, který se však bude lišit v závislosti na velikosti, hloubce jezírka, druzích živočichů a rostlin a dalších okolnostech.

Jak zazimovat zahradní jezírkoJak zazimovat zahradní jezírko

Správné načasování

Kdy byste měli se zazimováním začít? Přesný čas určit nelze, protože se nám počasí každý rok obdivuhodně mění, ale měli byste to stihnout ještě předtím, než přijdou první mrazíky. Pak už by mohlo být pozdě. Ideální dobou je tedy přicházející podzim. Ono by se vám v těch mrazících i špatně na zahradě pracovalo.

Čím začít

Nejprve byste se měli zaměřit na odstranění přebytečného bahna ze dna jezírka. To provedete sací pumpou. Nezapomeňte však na sací pumpu umístit síťku, abyste společně s bahnem neodsáli i živočichy, kteří se již do bahna schovali. Bahno, které jste vypumpovali, přesto nechte pár dní na břehu jezírka, aby se mohli živočichové vrátit zpět do jezírka.

Jakmile jste se zbavili bahna, je potřeba, abyste zkontrolovali pH v jezírku. Pokud jakkoliv vybočuje z normy, použijte vhodnou jezírkovou chemii.

Postarejte se o faunu

Odstraňte z jezírka všechny odumřelé rostliny a případně i živočichy. Při rozkladu totiž vylučují toxické plyny, které by mohly narušit zimní život v jezírku. Odstraňte také přebytečné listí, které by mohlo spadnout do jezírka. Proti listí můžete bojovat i pomocí síťky kterou natáhnete přes jezírko. Půjde vám tak snáze smést. Rostou-li v okolí jezírka další rostliny zastřihněte jejich zvadlé, odkvetlé nebo uschlé části, abyste zamezili jejich pádu do jezírka.

Zazimujte technické zázemí jezírka

Ještě předtím, než přijde zima, byste měli vyjmout filtraci. Vypusťte ze všeho potrubí vodu. Voda by mohla totiž uvnitř trubek zmrznout a potrubí poškodit. Rovněž nezapomeňte na vyčištění a uklizení čerpadla.

Co dělat, až přijde zima

Kontrolujte teplotu vody. Jakmile klesne pod 8 stupňů, přestaňte krmit ryby. Ony totiž v tuto chvíli přestávají přijímat potravu a uchylují se k přečkání zimy. K přezimování ryb a něterých želv stačí hloubka mezi jedním až půldruhým metrem. Bahením rostlinám staří i jeden metr.

Máte-li v jezírku akvarijní ryby nebo želvy, vyjměte je z jezírka a nechte je přečkat zimu v akváriu někde uvnitř, kde nemrzne. Pokud se stane to, že vám jezírko kompletně zamrzne, měli byste do ledu vytvořit otvor. Ryby potřebují kyslík a navíc se ve vodě tvoří plyny metan a čpavek, které by se neměly jak dostat ven a mohly by intoxikovat živočichy v jezírku. Led neprosekávejte sekerou, abyste příliš nerozvířili vodu. Pokud je zima mírná a led tenký, použijte horkou vodu. V opačném případě se vám bude hodit vzduchový kompresor nebo například topné těleso. Aby vám otvor nezamrzl, můžete do něj umístit kus dřeva nebo například polystyrenu.

Poslední rada zní, abyste nenechávali led na jezírku zasněžený, ale smeťte ho vždy například koštětem. Rostliny a řasy v jezírku potřebují světlo, jinak by mohly uvolňovat škodlivé látky do vody. Mít jezírko na zahradě je krása, ale zároveň i pár starostí. Za ten pohled od jara do podzimu a bohatý život to stojí.