Jak zazimovat zahradu

7. listopad 2018

Podzim je definitivně tady a vy byste měli připravit svou zahradu na zimní spánek. Pojďme se společně podívat na to, co všechno je potřeba udělat pro zazimování zahrady. Abyste se v zahradních pracích orientovali, připravte si plán.

Jak zazimovat zahraduJak zazimovat zahradu

Začněte trávníkem

Před posledním posekáním zahrady nejprve shrabte listí. Na to použijte buď klasické hrábě nebo si můžete pořídit vysavač na listí. Ten je však trochu hlučnější, proto vyberte vhodnou dobu na vysávání, abyste například nerušili sousedy.

Potom by měla přijít na řadu vertikulace a aerifikace, což je zbavení travní plsti a prořezání travních drnů a provzdušnění trávníku. To uděláte vertikulátorem, respektive speciálními vidlemi nebo aerifikátorem. Díry po aerifikaci vysypte křemičitým pískem a přidejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Pokud u vás na podzim tolik neprší, trávník také zalijte.

Jak na keře a stromy

Keře zbavte odkvetlých květenství a kořeny citlivých keřů zahalte zeminou nebo například mulčovací kůrou. Ochráníte je tak před mrazy. Někdy si postačíte pouze se spadaným listím.

A jak je to se stromky a stromy na vaší zahradě? Listopad už nepatří mezi měsíce, kdy je vhodné stromy ořezávat. To učiňte pouze v případě uschlých větví nebo větví napadených škůdci.

Podzim je ideální dobou pro výsadbu

Přesně tak. Chystali jste se vysadit nové keře nebo stromky? Právě je nejvyšší čas. Rostliny totiž můžete vysazovat až do doby, kdy teplota vzduchu i zeminy neklesne pod bod mrazu. Jakmile rostliny vysadíte, důkladně je zalijte. O zbytek zalévání by se mělo postarat podzimní počasí.

Prázdné záhony po sklizni můžete vyplnit výsadbou mrkve. Budete tak mít brzkou sklizeň již na jaře.

Až přijde zima

S příchodem zimy péče o zahradu nekončí. Měli byste hlídat, aby se stromy nelámaly pod velkým nánosem sněhu. Také byste měli pravidelně odklízet zahradní cesty a pěšiny.

Následně nezbývá než čekat na to, až opět přijde jaro s prvními květy a zpěvem ptáků. Po zimě se určitě vrhneme na obnovu zahrádky. O tom ale možná později.

Co byste měli dělat v případě zazimování vodních ploch, na to jsme se podívali v našem článku Jak zazimovat zahradní jezírko.