markus-spiske-4PG6wLlVag4-unsplash

Těšíme se na jaro!

Těšíme se na jaro, aneb příprava zahrádky začíná už v zimě!

 

Kdo se těší na vlastní vypěstovanou zeleninu, bylinky nebo okrasné květiny, ten by se neměl nechat zmást mrazivými teplotami za oknem, protože únor a březen už jsou čas prvních plánů a příprav. Právě v tomto období se pěkně doma v teple vysévají semínka pro předpěstování sazeniček. Ze zeleniny jsou to například rané saláty, celer, brokolice, lilky, papriky nebo třeba i rajčata a cibule, z květin to platí pro lobelky, hledíky, petúnie nebo dosny a u bylinek například pro mátu a meduňku.

Stačí jen koupit semínka, zasadit je a dát jim správnou péči. Každé semínko potřebuje vlhko, vzduch, teplo a vhodný substrát. Semínka se dají zasít do jakékoliv plastové misky od potravin, kterou je nutné opatřit dírkami, aby zálivka mohla odtékat a rostlinky neuhnily, ale ještě lepší řešení jsou sadbové desky, z nichž některé se prodávají i s víčkem a mohou sloužit i jako mini pařeniště.  Každé semínko potřebuje pro vyklíčení jiné podmínky, hlavně co se teploty týče, proto si je třeba vždycky pečlivě přečíst instrukce na jejich obalu. Jako hlína se dá použít klasický zakoupený substrát s hotovou zeminou, ale také třeba přírodní kokosové tablety, které neobsahují rašelinu a jsou biologicky rozložitelné. Jde o sušené tablety z kokosového substrátu, které stačí zalít vodou. Dají se zakoupit samostatně nebo i v sadbové desce, což celý proces ještě dále zjednoduší.

Semínka pak už stačí jen vsypat do navlhčené zeminy nebo substrátu a některé zasypat, jiná ne  – zase se vyplatí přečíst si přesně instrukce na obalu. Až na výjimky nepotřebují v této fázi ještě světlo, ale měly by klíčit v konstantní teplotě, zpravidla kolem 20° C. Po vyklíčení je třeba sazeničky oddělit, pokud klíčí v jedné nádobě, přesadit je a květináče přesunout na světlé místo, ne však na přímé světlo. I sazenice potřebují stálou teplotu, většinou o něco chladnější, než semínka a pravidelnou a přiměřenou zálivku, ideální je použití rozprašovače. Vhodným pomocníkem jsou sadbovače s víkem, které zajišťují ideální podmínky pro růst.

 

V domácím prostředí zůstávají sazeničky až do května, kdy je možné, když to počasí dovolí, pomalu je aklimatizovat nejprve venku za oknem, vždy je na pár hodin nechat na slunci a pak už je zasadit do záhonu. Kdo má na zahradě skleník, může tam sazeničky přestěhovat i dřív, pokud jsou k tomu venku příznivé teploty nebo si pořídit venkovní pařeniště, například polykarbonátové. To má lehkou konstrukci, takže se dá snadno přenášet, skvěle akumuluje teplo a zajistí rostlinkám i ochranu před UV zářením. 

Používáme technologie, jako jsou cookies za účelem analýzy návštěvnosti, cílené reklamy a zajištění fungování stránek. Více o ochraně osobních údajů.