šablona_titulní_foto

ZAVAŘOVÁNÍ: JAK NA TO?

Zanedlouho začne dozrávat první ovoce a zelenina a mnozí pak přemýšlí, jak s úrodou naložit.                Jak si poradit s přebytky, které nestihneme sníst? Abychom si čerstvé plody uchovali i na zimu, můžeme je zavařit, zamrazit nebo usušit. Dnes se zaměříme na různé metody zavařování.

Co je to zavařování?
Zavařování (sterilizace) je proces, při kterém se ve sklenici eliminují nechtěné bakterie a kyslík. Tím se prodlouží čerstvost potravin, které mohou vydržet až 3–6 let. Zavařovat můžeme ovoce, zeleninu, maso, houby nebo hotová jídla.

Jaké vybavení je potřeba?
Pro domácí zavařování nepotřebujete drahé vybavení ani mnoho zkušeností. Základem jsou zavařovací sklenice, které mohou být nové nebo použité, pokud nejsou poškozené a víčka dobře sedí. Doporučujeme také zavařovací kleště na manipulaci s horkými sklenicemi.

Pět metod zavařování

Zavařování v normálním hrnci
Tuto metodu používaly naše babičky. Potřebujete jen velký hrnec a několik sklenic. Vložte sklenice do hrnce vyloženého utěrkou, přilijte teplou vodu do poloviny výšky sklenic a udržujte teplotu vody mezi 80 a 90 °C po dobu asi půl hodiny. Poté sklenice vyndejte na nepříliš studenou podložku.

Zavařování v zavařovacím hrnci
Pokud chcete mít zavařování jednodušší, pořiďte si zavařovací hrnec. Můžete v něm zavařovat až 14 litrových sklenic najednou. Hrnec má zabudovaný termostat a regulaci teploty. Stačí vložit sklenice, nalít vodu a sledovat teploměr. Hrnec lze využít i k přípravě svařáku, guláše nebo čaje.

Zavařování v troubě
Sklenice lze sterilizovat i v troubě. Předehřejte troubu na 200–220 °C. Sklenice naskládejte na plech      a vložte do trouby. Nalijte na plech teplou vodu do výšky 1,5–3,5 cm. Menší sklenice sterilizujte 5–8 minut, větší 10–13 minut. Čím tvrdší plody, tím delší dobu zavařování.

Zavařování v mikrovlnce
Velmi jednoduchá metoda. Sklenice naplňte potravinami a cukerným roztokem, uzavřete a vložte do mikrovlnky. Mezi víčkem a potravinami nechte 2 cm mezery. Pod sklenice dejte plastový talíř pro případ přetékání. Zavařujte podle výkonu mikrovlnky – například při 700 W asi 6 minut, při 900 W asi 4 minuty.

Zavařování v myčce na nádobí
Tento netradiční způsob může být lákavý, ale je potřeba zkušenost a možnost nastavení vyšší teploty. Naplněné sklenice vložte do myčky, nastavte nejvyšší teplotu (70–80 °C) a myčku zapněte. Po skončení cyklu sklenice vyndejte a nechte vychladnout.

Víčka na zavařovací sklenice
K uzavření sklenic můžete použít šroubovací nebo omnia víčka. Šroubovací víčka jsou snadná na použití, omnia víčka vyžadují zavařovací hlavu. Po uzavření sklenice otočte vzhůru nohama.

Označte si sklenice
Nezapomeňte sklenice označit štítky s datem výroby a obsahem. Po roce už nemusíte vědět, kde je marmeláda višňová a kde třešňová.

Jak zavařit maso?
Maso nakrájejte na menší kousky, osolte (1 dkg soli na 1 kg masa) a naskládejte do sterilizovaných sklenic. Zavařujte 2 hodiny při 100 °C, po 24–48 hodinách proces zopakujte, ale zavařujte už jen              1 hodinu. Sklenice neotáčejte víčkem dolů.

Tip na závěr!
Pokud nemáte rádi přeslazené kompoty, zkuste místo cukru použít sůl. Sůl vytáhne sladké složky            z ovoce a nemusíte používat žádný extra cukr. Používejte ale jen dostatečně zralé plody.

Navštivte naše prodejny a objevte široký výběr produktů pro zavařování: https://www.matgroup.cz/sortiment/

Sdílejte
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email